SPONSOR STRATEGICZNY

SPONSOR TYTULARNY

SPONSOR STRATEGICZNY

oblk_2023-24

SPONSORZY STRATEGICZNI

Czas na derby!

lis 10, 2022

To największe wydarzenie pierwszej rundy Energa Basket Ligi Kobiet w Toruniu. Energa Krajowa Grupa Spożywcza podejmuje w derbach Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz. Początek emocji w sobotę o godzinie 18:00.

Kibice Katarzynek długo czekają na derbowe zwycięstwo. Po raz ostatni Energa Krajowa Grupa Spożywcza pokonała lokalnego rywala w styczniu 2019 roku. W tamtym sezonie wygrała zresztą w Toruniu i Bydgoszczy. Kolejnych sześć starć padło łupem bydgoszczanek, które wygrały także towarzyską potyczkę we własnej hali przed bieżącym sezonem.

W sobotę obie drużyny zmierzą się ponownie i tym razem stawką będą ligowe punkty. Niezwykle ważne dla obu stron, bo Energa Krajowa Grupa Spożywcza i Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz mają na koncie tylko po jednym zwycięstwie. Obie drużyny celują w play off i czas najwyższy poprawiać pozycję w tabeli.

– Do tej pory nie straciliśmy wiele, nie przegrywaliśmy meczów do wygrania, mieliśmy bardzo trudny terminarz. Teraz zaczyna się seria spotkań, która zadecyduje o naszej przyszłości – przyznaje trener Elmedin Omanić. – Na pewno mamy większe szanse na zwycięstwo niż w ostatnich dwóch meczach. W tym sezonie jednak każdy przeciwnik jest wymagający, a potencjał drużyn z pozycji 5-11 jest wyrównany. Niedawny mecz bydgoszczanek z MKS Pruszków pokazał, że nawet beniaminek może być groźny w swoich meczach wyjazdowych. Będziemy dobrze przygotowani, ale do tego musimy być skoncentrowani nie na 100, a na 200 procent od pierwszej do ostatniej akcji meczu. Nie możemy sobie pozwolić na słabsze momenty, które zdarzały nam się w ostatnich meczach – dodaje szkoleniowiec torunianek.

Polskie Przetwory Basket 25 jedyne zwycięstwo odniosły u siebie z MKS Pruszków. Poza tym bydgoszczanki przegrały dotąd z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin, VBW Arką Gdynia, BC Polkowice oraz z PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski. Liderkami bydgoskiej drużyny są Amerykanki. Na obwodzie znakomicie spisuje się Sparkle Taylor, druga snajperka ligi ze średnią 23,5 pkt. Polskie Przetwory Basket 25 to zespół bardzo mocny pod koszem. Podstawowa środkowa Stephanie Kostowicz notuje na koncie średnio 16,8 pkt i 11,8 zbiórek, co czyni ją czwartą zawodniczką w rankingu efektywności Energa Basket Ligi Kobiet. W dodatku z ławki wchodzi do gry także bardzo solidna Shante Evans (śr. 13,4 pkt i 5,6 zb.).

Jaki plan w defensywie będzie miał na ten mecz trener Omanić? – Musimy być przygotowani nie tylko na liderki bydgoskiego zespołu, ale na wszystkie zawodniczki. W meczu z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin udało nam się ograniczyć kluczowe zawodniczki, ale sporo punktów rzuciły nam rezerwowe. Zwracam uwagę nie tylko na Taylor i Kostowicz. Przecież Shante Evans nie tylko gra pod koszem, ale rzuca za 3, potrafi przekozłowac piłkę od kosza do kosza. Z Lublinem udało się dobrze przygotować w obronie, ale inne zawodniczki rzucały z dystansu. Gabriela Marginean to znakomity strzelec, jeszcze tego w Polsce nie pokazała i mam nadzieję, że nie przełamie się akurat w Toruniu – podkreśla trener Katarzynek.

Początek meczu Energa Krajowa Grupa Spożywcza – Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz w sobotę o godzinie 18:00 w Arenie Toruń przy ul. Bema. Wstęp bezpłatny.

📸  Robert Berent