oblk_2023-24

SPONSORZY STRATEGICZNI

Udany powrót Adebayo nie pomógł Katarzynkom

gru 18, 2022

MB Zagłębie Sosnowiec – Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń 94:79 (28:15, 22:23, 19:26, 25:15)

MB Zagłębie: Zempare 26 (1), Urbaniak-Dornstauder 23, 16 zb., Mistinova 20 (6), Wojtala 8 (2) oraz Wnorowska 2, Grzenkowicz 0, Zuziak 0.

Energa Krajowa Grupa Spożywcza: Grays 20 (4), 10 zb., Stankiewicz 19 (2), Jones 16 (4), Pszczolarska 7 (1), Louka 0 oraz Adebayo 15, Podkańska 2, Urban 0.

Zaczęło się bardzo źle. Od pierwszych minut MB Zagłębie dominowało, choć mecz odbywał się w rezerwowej hali (podstawowy obiekt w Sosnowcu został zamknięty z powodu obciążenia dachu śniegiem).
Bardzo szybko sosnowiczanki wypracowały sobie dwucyfrową przewagę (13:3). Żadną niespodzianką nie było, że czołowe role na parkiecie odgrywały Batabe Zempare (10/15 z gry) i wracająca do gry po kontuzji Jessica January, która otarła się o triple-double w punktach, zbiórkach i asystach.

Trener Jorge Aragones bardzo dobrze przygotował swój zespół do gry przeciwko Alexis Jones. Najlepsza snajperka Energa Basket Ligi zaczęła od pięciu niecelnych rzutów z gry, miała niewiele czystych pozycji w ataku i ostatecznie zagrała jeden ze słabszych meczów w sezonie (6/18 z gry).

Przed przerwą opór rywalkom stawiała przede wszystkim Angelika Stankiewicz, ale była osamotniona i MB Zagłębie momentami prowadziło różnicą nawet 15 punktów.

Warto zauważyć bardzo pozytywny powrót do Torunia Evelyn Adebayo. Brytyjka oprócz 15 punktów dołożyła także 6 zbiórek, 3 asysty i przechwyt. Dla odmiany – zupełnie ten mecz nie udał się środkowej: Vasilki Louka nie trafiła ani razu do kosza. Właśnie m.in. dzięki Adebayo oraz świetnej w Sosnowcu Marte Grays po przerwie Energa Krajowa Grupa Spożywcza zaczęła odrabiać straty. Udana była trzecia kwarta. W 29. minucie jeden ze swoich czterech celnych rzutów z dystansu zaliczyła Jones i było zaledwie 65:64. Wydawało się, że Katarzynki powalczą o niespodziankę. Szkoda kolejnego fragmentu meczu, który sosnowiczanki wygrały aż 10:0. Jeszcze w 37. minucie torunianki zbliżyły się na dystans 7 punktów, ale to już było wszystko.

Ostatni fragment meczu to już dominacja MB Zagłębia, które wygrało już siódmy mecz w sezonie. Z kolei Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń poniosła szóstą porażkę w dziewiątym meczu. Kolejna szansa na poprawienie bilansu już w środę 21 grudnia. Torunianki wracają do swojej hali, w której podejmą Eneę AZS Politechnikę Poznań.