SPONSORZY STRATEGICZNI

Wysoka porażka z VBW Arką Gdynia

paź 30, 2022

Surowa lekcja koszykówki od VBW Arki Gdynia. Rywalki zasypały nas „trójkami”.
Twarda obrona i znakomita skuteczność z dystansu zapewniły VBW Arce Gdynia wysokie zwycięstwo w Toruniu. W barwach Energi Krajowej Grupy Spożywczej najwięcej punktów zdobyła Alexis Jones.

Energa Krajowa Grupa Spożywcza – VBW Arka Gdynia 51:78 (14:17, 9:18, 9:23, 19:20)

Energa Krajowa Grupa Spożywcza: Jones 21, Stankiewicz 12, Louka 7, Podkańska 3, Mołłowa 3, Grays 3, A. Pszczolarska 2, Mitrowska 0, K. Pszczolarska 0, Urban 0

Arka: Borkowska 18, Górecki 13, Higgins 10, Thomas 7, Szymkiewicz 7, Podgórna 6, Yurkevichus 6, Kastanek 5, Fontaine 3, Żytkowska 3, Niemojewska 0

Rywalizacja toruńsko-gdyńska należy do najdłuższych w najnowszej historiI Energa Basket Ligi Kobiet, ale to gdynianki – wcześniej pod szyldem Lotosu, a ostatnio Arki – częściej triumfowały. Także teraz przyjechały do Torunia w roli zdecydowanego faworyta.

Po pierwszych wyrównanych minutach Arka zaczęła dokumentować swoją przewagę. Grające bardziej zespołowo przyjezdne punktowały spod kosza i z dystansu. W połowie 1. kwarty prowadziły już 12:4.
Katarzynki miały spore problemy ze sforsowaniem dobrze zorganizowanej defensywy. Z pierwszych 12 prób z gry trafiły tylko dwie. Dużo lepiej było w defensywie: przewaga Arki przestała rosnąć, a nawet udało się odrobić część strat w tej kwarcie.
Było już bardzo blisko, ale potencjał Arki jest ogromny. Z ławki weszła Haley Górecki i trzykrotnie trafiła z dystansu, a kolejna zmienniczka, Kamila Borkowska zaczęła dominować pod koszami. Przewaga urosła do 10 pkt (16:26) i trener Omanić musiał ratować się przerwą. Niewiele to pomogło, bo pod presją gdyńskiej defensywy Katarzynkom gra się zupełnie nie układała. Nawet liderki Energi Krajowej Grupy Spożywczej do przerwy niewiele pomogły drużynie: Alexis Jones (1/5 z gry), Angelika Stankiewicz (2/8) czy Marte Grays (0/5). Cały zespół do przerwy miał tylko 26 proc. z gry i 4 asysty na koncie.

Po przerwie niewiele się zmieniło na parkiecie. W połowie 3. kwarty Arka odjechała na dystans 20 punktów po trafieniu z dystansu Alicji Żytkowskiej. Gdynianki cały czas trafiały za trzy punkty (znakomita skuteczność 13/27), pomagała im również znaczna przewaga pod tablicami (48:30 w zbiórkach).

Tymczasem Energa Krajowa Grupa Spożywcza wciąż szuka skuteczności z dystansu po świetnym wyniku we Wrocławiu. Tym razem skończyło się na 4/17 za 3. Jedyny plus tego meczu to doświadczenie dla młodych koszykarek, po przerwie sporo minut dostały Aleksandra Mitrowska, Zuzanna Urban i Katarzyna Pszczolarka.

Nie pozostaje nic innego, jak z surowej lekcji wyciągnąć jak najwięcej wniosków. Kolejny mecz również zapowiada się ciężko: 5 listopada Energa Krajowa Grupa Spożywcza zmierzy się na wyjeździe z Mistrzem Polski, BC Polkowice.