oblk_2023-24

SPONSORZY STRATEGICZNI

Tym razem bez niespodzianki. Wysoka porażka Katarzynek w Gdyni

gru 31, 2023

W starciu z czołowym zespołem Orlen Basket Ligi Kobiet Energa Polski Cukier Toruń szanse na niespodziankę pogrzebała już w pierwszej połowie.

VBW Arka Gdynia – Energa Polski Cukier Toruń 88:54 (27:12, 21:11, 17:18, 23:13)

VBW Arka: Davis 18 (2), 11 zb., Miskiniene 12, 10 zb., Kastanek 12 (2), Borkowska 12, Wrzesiński 5 oraz Cowling 15 (1), Żytkowska 5 (1), Bazan 3, Puter 2, Szulc 2, Szymkiewicz 2.

Energa Polski Cukier: Strong 16 (2), Stankiewicz 15 (3), Washington 12 (2), Kapinga Maweja 6, Krupa 3 (1) oraz Sobiech 2, Ossowska 0, Boiko 0, Trzymkowska 0, Urban 0.

Od początku ten mecz nam się nie układał. Nie minęły cztery minuty, a torunianki przegrywały już 0:11. Dopiero w 5. minucie pierwsze punkty dla Energi Polskiego Cukru zdobyła Asia Strong. Amerykanka jako jedyna potrafiła znaleźć drogę do gdyńskiego kosza, a VBW Arka prowadziła już 18:4.

Nie specjalnie było komu zdobywać punkty. Ostatnio problemy ze skutecznością ma Keishana Washington, która do przerwy miała na koncie 4 punkty, wszystkie z wolnych, a cały mecz zakończyła ze celnością 3/17 z gry. Oprócz Strong (11 pkt w 1. połowie) z gry potrafiły do kosza wrzucić piłkę jedynie Angelika Stankiewicz i Zuzanna Krupa.

Słabości ofensywne nie były jedynym problemem Katarzynek w tym meczu, bo kiepsko działała również defensywa. Gdynianki z łatwością powiększały przewagę, w 1. kwarcie miały ponad 60 procent skuteczności z gry.

Pod koszem rządziła i dzieliła Laura Miskiniene, w dodatku po kwadransie meczu 3 faule miała na koncie La Mama Kapinga Maweja. Tyle samo złapała Olena Boiko, a wystarczyło jej do tego zaledwie 128 sekund na boisku.

Trener Elmedin Omanić dopiero w 14. minucie zdecydował się na pierwsze zmiany, gdy Arka prowadziła 33:16. Wkrótce jednak gdynianki osiągnęły największą przewagę przed przerwą, aż 26 punktów.

Druga połowa była już nieco lepsza w wykonaniu toruńskiego zespołu, ale nie na tyle, aby marzyć o skutecznej pogoni. Katarzynki zakończyły mecz z bardzo słabą skutecznością z gry – 27 procent. Co ciekawe, szczególnie źle było w rzutach za 2 punkty: zaledwie 9 celnych na 37 prób w całym meczu. W zbiórkach Arka była lepsza 49:29, a w punktach z ławki 29:2.

Energa Polski Cukier Toruń kolejny mecz rozegra 3 stycznia we własnej hali z MB Zagłębiem Sosnowiec.